Zásnubní prsteny vznikly ve starém Egyptě. Tehdy vypadaly však odlišně než dnes a byly tvořeny kovovým proužkem ve tvaru kruhu, který symbolizoval nekonečno. V podobné formě se používaly i v dobách starého Říma. Římané dávali k prstenu ještě malý klíček, který měl ochraňovat obdarovanou. Římské nevěsty dostávaly prsteny dokonce dva, jeden ze zlata k nošení na veřejnosti, druhý z kamene, aby se nepoškodil při domácích pracích. Ne vždy však prsten znamenal zásnuby, někdy symbolizoval nedotčenost nositele, jindy byl prsten symbolem přátelství.
Zásnubní prsten značí skutečnost, že je osoba zasnoubena a čeká jí svatba. V naší kultuře nosí prsten zpravidla ženy. Takový prsten je často ozdoben diamantem nebo jiným drahým kamenem. Muž ženě prsten věnuje ve chvíli, kdy jí žádá o ruku. Zásnubní prsten následně žena nosí na prsteníčku levé ruky. Někdy se však nepodaří trefit správnou velikost a některé ženy jej nosí na jiném prstu.
Snubní prsteny si vyměňují ženich s nevěstou při svatebním obřadu. Tato tradice se udržuje již od 12. století a po svatbě jej nevěsta nosí společně se zásnubním.
Snubní prsten by měl být vyroben z kvalitního materiálu, aby zůstal mnoho let nezměněný a nepoškozený. V dnešní době používáme převážně bílé, růžové a žluté zlato, ale i stříbro či chirurgickou ocel. Moderní technologie nám umožňují tvořit prsteny z barevných kombinací zlata, nebo z kombinací různých kovů. Občas se používá i platina či wolfram. Nevěsta má prsten většinou ozdobený drahým kamenem, převážně diamantem s briliantovým brusem či větším počtem zirkonů. Na vnitřní stranu prstýnků si novomanželé nechávají vyrýt svá jména nebo datum svatby.
Ve Zlatnickém domě v OC Plzeň Plaza vyrábíme prsteny na zakázku, vybrat si můžete z četných modelů na našem e-shopu nebo navrhnout prstýnek vlastní. Velikost prstenů změříte zde a rytinu nám můžete napsat do poznámky k objednávce nebo poslat e-mailem.