Hodinky patří nejen k praktickým přístrojům, ale i módním doplňkům. Péče o hodinky zvyšuje jejich životnost, ale především přispívá k přesnosti strojku a celkové funkčnosti.
Zásadním krokem pro péči o hodinky je především jejich výběr podle situací, ke kterým je chcete nosit. Na běžné nošení se hodí většina hodinek, pokud však chcete vystavovat hodinky mechanické námaze či vlhkému prostředí, doporučujeme rozvahu zejména při výběru materiálů a odolnosti strojku proti otřesům.
Řemínek (tah), i když se dá vyměnit, bývá často k danému modelu unikátní a získat originální řemínek je někdy poměrně nákladné. Zejména kožené řemínky doporučujeme nemáčet. Pokud k namočení dojde, nesušit agresivně (fénování, sušení horkem), ale v mírné teplotě po otření do sucha nechat v poklidu doschnout, následně použít impregnační látky. Kovové řemínky jsou náchylné zejména na mechanické poškození, převážně na náraz či odření. Takto vzniklé defekty dovedeme opravit. Škrábance se do jisté míry dají rozleštit a ohnuté osičky se dají vyměnit, není-li poškození rozsáhlejší. Nejodolnější jsou tahy plastové či gumové, jejich vzhled však není vyhledávaný u hodinek módních, ale především u hodinek sportovních.
Pouzdro podléhá podobným vlivům jako řemínek. Oprava mechanického poškození pouzdra je o něco náročnější a v některých případech se vyplatí koupit pouzdro nové. Například ocelové pouzdro s poškrábanou PVD úpravou v různých barvách nelze rozleštit, protože povrchová úprava leštění nevydrží. U některých modelů to nevadí, u jiných je tento zásah kritickým pro design hodinek.
Baterii doporučujeme měnit v intervalu udávaném výrobcem. Hodinkový strojek zkrátka musí pracovat, aby se zamezilo oxidaci či ztrátě pružné deformace některých součástek. Včasná výměna baterie vede nejen k prodloužení životnosti stroje, ale především výrazně přispívá k přesnosti měření času.
Vodotěsné hodinky vyžadují navíc kontrolu vodotěsnosti. Důvodem je především prevence, protože je jednodušší odhalit zda netěsní, než opravovat utopený stroj. Voda může některé součástky úplně zničit a tato oprava je následně zbytečně nákladná. I vodotěsné hodinky má smysl po vynoření osušit. Voda pod tlakem totiž poškozuje povrch pouzdra a řemínku méně, než v běžném atmosférickém tlaku.
Pokud se o hodinky staráte dobře, budou vám sloužit desítky let.